Dron donacija INBIN-u kompanije Almex Pančevo

Savremeni Dron, donacija kompanije Almex Institutu za Poljoprivrednu tehniku – INBIN

Savremeni Dron – DJI Air 2S donacija kompanije Almex iz Pančeva Institutu za Poljoprivrednu tehniku – INBIN, Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Koncept savremene poljoprivredne proizvodnje ili kako je još zovemo pametna poljoprivreda, temelji se na upotrebi različitih informacionih tehnologija, koje zajedno čine jedan integrisan sistem za precizno upravljanje poljoprivrednom proizvodnjom.

Uz pomoć savremene informacione tehnologije i savremene tehnike, dobija se mogućnost racionalnijeg korišćenja resursa kojima raspolažemo, a da se pri tome ostvaruju određene uštede, čuva životna sredina i poveća prinos i profit.

Tehnološko rešenje koje trenutno zauzima vodeće mesto u spajanju dve značajne grane, informacionih tehnologija i tehnike, je dron. Dron ima mnoštvo funkcija koje su korisne za ostvarivanje ciljeva i zadataka koje nameće intezivan razvoj savremene poljoprivredne proizvodnje.

Dron DJI Air 2S – Donacija kompanije Almex Pančevo

Institut za Poljoprivrednu tehniku, INBIN – Biotehnički i informacioni inženjering je od školske 2022/2023 bogatiji za jedan savremeni dron – DJI Air 2S koji je donacija partnera, kompanije Almex iz Pančeva.

Namena drona u poljoprivredi

DJI Air 2S je multifunkcionalni dron koji se može koristiti u poljoprivredi za različite svrhe, uključujući:

  • Mapiranje parcela

Kod savremenog sistema upravljanja u poljoprivredi, parcele se dele na odrađene zone.

Sada parcelu više ne posmatramo kao jednu homogenu celinu, već imamo odrađene zone u okviru nje. Svaku zonu prihranjujemo, navodnjavamo, tretiramo prema potrebama, u skladu sa mapama parcela. Navedenim načinom tretiranja poljoprivrednih površina štedimo resurse, smanjujemo troškove i povećavamo prinos, uz zaštitu životne sredine.

Dron leteći iznad parcela sa usevima, može snimati panoramske fotografije i video zapise koji nam služe za izradu mapi parcela. Snimci nam omogućavaju brzo i lako indetifikovanje bilo kakvog problema na parceli kao što su pojava bolesti ili štetočine u usevima i dr.

  • Izračunavanje gustine biljnog sklopa

Jedna od bitnih opcija koje omogućava kamera drona jeste izračunavanje gustine biljnog sklopa na parcelama, što pomaže u proceni rasta i razvoja useva.

  • Navođenje i priprema tla

Ovaj dron može koristiti GPS tehnologiju za precizno navođenje i pripremu tla, što pomaže u smanjenju troškova i povećanju produktivnosti i prihoda.

Dron će koristiti naši studenti u praktičnoj nastavi, na našem poljoprivrdnom oglednom dobru Radmilovac. Studenti će uz pomoć ovog drona snimati zadate parcele i izrađivati mape parcela uz praktičnu primenu dobijenih rezultata.

Veliko hvala kompaniji Almex na ovoj podršci.

SAZNAJ VIŠE