Institut za poljoprivrednu tehniku - INBIN

Institut za poljoprivrednu tehniku – 50. godina rada i postojanja

Institut za Poljoprivrednu tehniku Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, osnovan je 1971. godine.

Prateći ekspanziju poljoprivredne proizvodnje u našoj zemlji, u to vreme, posebno u oblasti mehanizovanja radnih procesa i razvoja tehničkih sredstava poljoprivredne proizvodnje, Fakultet je formirao takozvani “Institut za mehanizaciju i racionalizaciju rada u poljoprivredi” 1971/72. god.

Institut za poljoprivrednu tehniku

Prvi direktor Instituta za mehanizaciju i racionalizaciju rada u poljoprivredi bio je dr Nikola Ružičić. Novom reorganizacijom Fakulteta 1973. godine Institut dobija sadašnji naziv: “Institut za poljoprivrednu tehniku”.

U proteklih 50 godina postojanja i rada Institut za poljoprivrdnu tehniku, prolazio je kroz više razvojnih faza.

U početku je bilo kadrovskih, kao i tehničkih i organizacionih nedostataka, a zatim je usledila dinamična, aktivna faza razvoja zahvaljujući entuzijazmu zaposlenih, ali i značajnoj pomoći Fakulteta i šire zajednice, faza koja i danas traje.

Intenzivna saradnja sa proizvodnim i srodnim institucijama, pre svega Mašinskim fakultetom iz Beograda, doprinosi da Institut obrazuje veliki broj diplomiranih inženjera za mehanizaciju poljoprivrede.

Paralelno se odvija i nastava na poslediplomskim studijama i izradi doktorskih disertacija.

Institut za poljoprivrednu tehniku danas čine dve katedre:

  • Katedra za poljoprivrednu tehniku – ( strukovni smer INBIN – Biotehnički i Informacioni inženjering);
  • Katedra za matematiku i fiziku.

Nastavnici i saradnici Instituta su značajno angažovani u nastavi na drugim strukovnim smerovima Poljoprivrednog fakulteta i drugim visokoobrazovnim ustanovama u Republici Srbiji.

Naučno-istraživački rad na Institutu za poljoprivrednu tehniku

Naučno-istraživački rad na Institutu za poljoprivrednu tehniku efikasno utiče na unapređenje nastavnog procesa u stručnom i materijalnom smislu. Razvoj se ogleda u vrlo značajnom poboljšanju nastavne, kadrovske strukture.

Obrazovanje kvalitetnog stučnog kadra – značajanog broja diplomiranih inženjera poljoprivrede, magistara i doktora nauka, je obeležje Instituta.

Delatnosti Instituta prate kretanja u društvu i potrebe proizvodnih delatnosti. U tom smislu se održava kontinuitet na usavršavanju nastavnog plana katedri koji se, prilagođava potrebama održavanja, modernizacije i eksploatacije mehanizacije u poljoprivredi.

Impozantan broj diplomiranih inženjera, magistara i doktora nauka iz oblasti mehanizacije poljoprivrede rezultat su te kontinuirane aktivnosti instituta za poljoprivrednu tehniku.  

Dostignuta tehnička i organizaciona opremljenost Instituta,  kao i kadrovska struktura u funkciji su njegovog daljeg razvoja.

Ovaj jubilej Instituta za poljoprivrednu tehniku – 50. godina rada i postojanja Instituta, obeležava se kao jedna faza u razvoju Instituta, Katedri i Fakulteta i usavršavanju nastavnog procesa.

Nastavni planovi osnovnih i posdiplomskih studija na institutu za poljoprivrednu tehniku

Od osnivanja instituta za poljoprivrednu tehniku do danas, vršeno je inoviraje  nastavnih planova u skladu sa razvojem poljoprivredne mehanizacije i praćenjem svetskih dostignuća iz oblasti poljoprivredne tehnike.

Tako je prvobitni nastavni plan osnovnih studija više puta sadržajno i kvalitativno promenjen, i to: 1971., 1973., 1977., 1989., 1994., 1995., 2007., 2008., 2013. i 2019.

Pored osnovnog nivoa studija, Institut za poljoprivrdnu tehniku je organizovao nastavu i na specijalističkim, magistraskim i doktorskim studijama.

Zakonom o visokom obrazovanju iz 2005. godine učinjen je značajan reformski korak ka usklađivanju visokoškolskog obrazovanja u Srbiji sa evropskim normama i standardima bolonjskog procesa.

Ova reforma je uvela trostepeni nivo obrazovanja na Poljoprivrednom fakultetu i Institutu za poljoprivrednu tehniku i to:

  • Osnovne akademske studije                              (4 godine)
  • Diplomske akademske studije – master             (1 godina)
  • Doktorske akademske studije                            (3 godine)

Bolonjski proces je omogućio usaglašavanje naših studijskih programa sa sličnim programima u evropskim zemljama, uvođenje Evropskog sistema prenosa bodova (ESPB), mobilnost studenata i nastavnog osoblja i usvajanje sistema uporednih diploma.

Izmenjeni, dopunjeni i modernizovani nastavni programi su počeli da liče na slične programe evropskih univerziteta.

Savremeni koncepti i trendovi koji prate razvoj poljoprivredne tehnike u svetu i evropi su sada na lakši način, brzo i efikasno integrisani u sam nastavni proces, sa ciljem da se studentima omogući sticanje novih znanja, praktičnih i primenljivih veština i lako uključivanje u tržište rada.

Od uvođenja bolonjskog procesa, više puta je vršena modernizacija nastavnih programa na svim nivoima studija (2008., 2013. i 2019.), tako da se danas nastava izvodi kroz:

  • Osnovne akademske studije studijski program INBIN –  Biotehnički i informacioni inženjering,
  • Diplomske akademske studije (master) studijski program – POLJOPRIVREDA, modul INBIN – Biotehnički i informacioni inženjering,
  • Doktorske akademske studije studijski program – POLJOPRIVREDNE NAUKE, modul INBIN – Biotehnički inženjering

U periodu od 1971. godine do danas magistriralo je 38 i doktoriralo 30 kandidata.

Prva generacija apsolvenata (1975/76).

S leva na desno: I. Suković, M. Ivanković, R. Hlišć, V. Popović, D. Novaković, R. Dabetić, S. Zeljković.

Studijski program INBIN – Biotehnički i informacioni inženjering

Cilj programa

Osnovni cilj studijskog programa INBIN – Biotehnički i informacioni inženjering (Akreditovan nastavnim planom 2019-god.) je prenošenje najnovijih naučnih i stručnih znanja i veština iz ove oblasti primenjenog u poljoprivrednoj proizvodnji.

Drugi značajan cilj je kontinuirani sveobuhvatni razvoj svih aspekata poljoprivredne proizvodnje zasnovan na modernim tehnologijama, standardima i informacionim tehnologijama.

Jedan od prioritetnih ciljeva je i dalji razvoj koncepta obrazovanja studenata koji nudi osposobljenog stručnjaka spremnog za buduće izazove u oblasti poljoprivrede, a posebno u oblasti informacionog inženjeringa koji je prilagođen savremenim  poljoprivrednim tehnologijama.

Institut-za-poljoprivrednu-tehniku INBIN

Studijski program INBIN- Biotehnički i informacioni inženjering osnovnih akademskih studija

Studijski program Biotehnički i informacioni inženjering predstavlja studijski program osnovnih akademskih studija koji:

  • traje 4 godine odnosno 8 semestara,
  • ima 42 predmeta, od toga 34 obaveznih i 8 grupa izbornih jednosemestralnih predmeta. Od ukupno 24 izbornih predmeta student bira 8.

U osnovnom akademskom studijskom programu svrstano je akademsko opšteobrazovnih predmeta 15,42%, teorijsko-metodoloških 19,58%, naučno-stručnih 32,92% i stručno aplikativnih predmeta 32,08%.

U svakom semestru student može da stekne 30 ESPB, što čini ukupno 60 ESPB po godini, ili 240 ESPB za sve četiri godine.

Nastava je teorijska i praktična.

Praktična nastava se izvodi u okviru: Praksa 1 (radna praksa), Praksa 2 (proizvodna praksa) i Praksa 3 (tehnološko organizaciona praksa) tokom treće i četvrte godine studija.

Studijski program „Poljoprivreda“ master akademskim studijama

Naziv studijskog programa na master akademskih studijama u jednogodišnjem trajanju je Poljoprivreda. Po završetku ovih master akademskih studija student stiče akademski naziv Master inženjer poljoprivrede (skraćeno Mast. inž. polj.).

Studijski program se sastoji od šest modula (izbornih područja): Ratarstvo i povrtarstvo, Hortikultura, Upravljanje zemljištem i vodama, Zootehnika, Biotehnički i informacioni inženjering i Organska poljoprivreda. 

Na modulu Biotehnički i informacioni inženjering pružaju se mogućnosti za sticanje veoma raznovrsnih praktičnih znanja iz svih grana, područja i disciplina poljoprivredne tehnike, kao što su ratarska, povrtarska, voćarsko-vinogradarska i stočarska mehanizacija.

Studijski program Poljoprivredne nauke doktorskih akademskih studija

Studijski program Poljoprivredne nauke doktorskih akademskih studija traje 3 godine, odnosno 6 semestara. Ciljevi studijskog programa su obrazovanje naučnog kadra iz oblasti bitehničkih nauka.

Ovaj studijski program se sastoji od 6 izbornih područja – modula.

Posle završenih doktorskih studija student stiče zvanje „Doktor biotehničkih nauka“ , a u dodatku diplome se  navode položeni izborni predmeti i uža oblast istraživanja.

Ishod učenja je osposobljenost studenta za naučno istraživački rad. 

Istraživački i naučni rad na Institutu za poljoprivrednu tehniku

Pored aktivnosti vezanih za nastavno-obrazovni proces Institut za poljoprivrednu tehniku se intenzivno bavi i naučno-istraživačkim radom i to kroz fundamentalna i razvojna istraživanja.

Fundamentalna istraživanja se pre svega odvijaju u okviru projekata iz osnovnih i interdisciplinarnih istraživanja.

Fundamentalna istraživanja se obavljaju u okviru laboratorija koje se nalaze na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu, ali i u saradnji sa mnogobrojnim istraživačkim centrima širom Srbije i sveta.

Razvojna istraživanja se realizuju kroz različite oblike naučno-istraživačkog rada, pojedinačnog i timskog, u okviru Instituta i u saradnji sa drugim institucijama i naučnim ustanovama.

U protelom periodu, naučno-istraživački rad na Institutu za poljoprivrednu tehniku je u najvećoj meri realizovan iz programa koje finansira Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

Pored ovih nacionalnih projekata, članovi instituta su imali značajan broj razvojnih projekata u saradnji sa privredom, kao i sa međunarodnim naučno-istraživačkim organizacijama.

Laboratorije Instituta za poljoprivrednu tehniku

U okviru Instituta za poljoprivrednu tehniku je organizovan rad više različitih laboratorija čije finkcionisanje doprinosi efikasnijem transferu naučnih saznanja ka studentima, kao i dobijanju novih naučno-istraživačkih rezultata.

Laboratorije koje funkcionišu u sastavu Instituta za poljoprivrednu tehniku su:

  • Laboratorija za elektronsku mikroskopiju
  • Laboratorija za ispitivanje mikroklime u poljoprivrednim objektima
  • Laboratorija za termotehnička i strujno-tehnička merenja
  • Laboratorija – centar za istraživanje podataka i bioinformatiku
  • Laboratorija za ispitivanje mašina za zaštitu bilja
  • Laboratorija za remont i održavanje poljoprivredne mehanizacije
  • Laboratorija za ispitivanje poljoprivredne tehnike (ova laboratorija je od 29.11.2020 godine dobila sertifikat za otpočinjanje poslova kontrole saobraznosti, što je plod saradnje sa Agencijom za bezbednost saobraćaja).

Vizija Instituta za poljoprivrednu tehniku

Vizija Instituta za poljoprivrednu tehniku je da zauzme „visoko mesto u društvu najboljih“, gde je za prioritetni cilj postavljeno: obrazovanje kvalitetnih stručnjaka u oblasti poljoprivredne tehnike koji će svojim znanjem i delovanjem unaprediti sebe, svoju okolinu i naše društvo.

Poput svetskih istraživačkih centara u bućnosti,  poziciju, kako novog studijskog programa, tako i laboratorije i centra (koje prevashodno služe, kada je u pitanju edukacija, tim profilima studenata) laboratoriju (računarski centar) vidimo kao mesto koje je opremljeno najnovijom tehnologijom (u tom trenutku).

Laboratorijom koja prati trendove ne samo u opremi nego i u razvoju informatičkih nauka i svojim studentima uvek pruža najmodernije i najkvalitetnije informacije i daje mogućnost da intelektualno rastu u pravcu razvoja i primene najsavremenijih modela u poljoprivredi.

Kada je u pitanju CIPB centar vidimo ga kao intelektualnu zajednicu gde eminenti naučnici naše zemlje, kao iz sveta, sarađuju i zajedno istražuju svet kako bi izgradili bolji. To će biti istraživački centar gde talentovani naučnici zajedno rade kako bi odgovorili na najveća pitanja sa kojima se čovečanstvo suočava. Rad Centra ide u pravcu rada na pitanjima i eksperimentima koji su preveliki da bi ih bilo koja institucija mogla raditi sama, zato se ide u pravcu širenja saradnji do svetskog nivoa. CIPB u bućnosti biće okružen najvećom koncentracijom istraživačkih organizacija najvišeg nivoa na svetu.

Nastavna i naučna delatnost na Institutu za poljoprivrednu tehniku danas se organizuje i odvija u okviru dve katedre: Katedre za poljoprivrednu tehniku i Katedre za matematiku i fiziku

Katedra za poljoprivrednu tehniku

Članovi Katedre za poljoprivrednu tehniku izvode nastavu iz širokog dijapazona predmeta, počevši od teorijsko-metodoloških predmeta (Tehnička mehanika, Hidraulika, Termodinamika, Izrada grafičke dokumentacije i dr.) pa sve do stručnih premeta iz oblasti pogonskih mašina u poljoprivredi, sistema automatizacije i primene električne energije u poljoprivredi, obnovljivih izvora energije i njihove primene u poljoprivredi.

Angažovanje u izvođenju nastave vezano je, pre svega, za nastavu na Odseku za poljoprivrednu tehniku, a pored toga članovi Katedre za poljoprivrednu tehniku učestvuju u izvođenju nastave na svim Odsecima Poljoprivrednog fakulteta.

Nastavno osoblje Katedre za poljoprivrednu tehniku izvodi nastavu na sva tri nivoa studija. Od toga, 40 predmeta je na Osnovnim akademskim studijama, 12 na Master akademskim studijama, a 13 na Doktorskim akademskim studijama Odseka za poljoprivrednu tehniku.

Nastava na drugim odsecima realizovana je kroz 8 predmeta na Osnovnim akademskim studijama i 3 predmeta na Diplomskim (master) akademskim studijama.

Akreditacijom iz 2019.godini na Odseku za poljoprivrednu tehniku je akreditovan studijski program Biotehnički i informacioni inženjering koji takođe pokriva sva tri nivoa studija.

Nastavno osoblje Katedre za poljoprivrednu tehniku, kada program bude u punom formatu tj. po okončanju školovanja prve generacije studenata, izvodi će nastavu na 40 predmeta na Osnovnim akademskim studijama, 20 na Master akademskim studijama i na 19 predmeta na Doktorskim akademskim studijama Odseka za poljoprivrednu tehniku.

Nastava na drugim odsecima biće realizovana kroz 12 predmeta na Osnovnim akademskim studijama, 4 predmeta na Master akademskim studijama sa dodatnih 5 zajedničkih predmeta na studijskom programu Poljoprivreda na svim modulima,  i 5  zajedničkih predmeta na studijskom programu Poljoprivredne nauke na svim modulima na Doktorskim akademskim studijama.

Ovakvom organizacijom nastavnih aktivnosti Katedre za poljoprivrednu tehniku, u potpunosti je pokrivena tematika Poljoprivredne tehnike, pri čemu je svakom Odseku ponuđen nastavni plan i program u skladu sa interesovanjima i potrebama pojedinih Odseka Poljoprivrednog fakulteta.

Nastavnici i saradnici, članovi Katedre za poljoprivrednu tehniku, se u realizaciji nastave oslanjaju na neophodne teorijske osnove Poljoprivrednih mašina, oruđa i uređaja, ali se trude i da studentima prikažu i najsavremenija rešenja i saznanja iz ove oblasti, koja su proistekla iz sopstvenih istraživanja i istraživanja u svetu.

Naučni i istraživački rad članova Katedre za poljoprivrednu tehniku

Naučni i istraživački rad članova Katedre za poljoprivrednu tehniku realizuje se kroz tri uže naučne oblasti: Poljoprivredna tehnika, Mašinstvo u poljoprivredi i Elektrotehnika u poljoprivredi ranije, a sada Energetski pretvarači i pogon.

Oblasti istraživanja katedre su:

•  Mehanizacija, tehnološko-tehnički sistemi i rešenja, proizvodni procesi u svim oblastima biljne proizvodnje (ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, hortikultura, proizvodnja lekovitog bilja)

•  Mehanizacija, tehnološko-tehnički sistemi i rešenja u komunalnim radovima i održavanju terena posebne namene

•  Tehnološko – tehnički sistemi proizvodnje u zaštićenom prostoru

•  Tehnološko – tehnički sistemi i rešenja u tehnici navodnjavanja (metode navodnjavanja mikroirigacijom, metode navodnjavanja u zaštićenom prostoru, metode navodnjavanja njivskih kultura, metode navodnjavanja u voćarsko-vinogradarskoj proizvodnji)

•  Energetska efikasnot biljne proizvodnje, proizvodnja i potrošnja energije u biljnoj proizvodnji, obnovljivi izvori energije, biomasa i mogućnosti primene u proizvodnji energije

•  Poljoprivredni materijali i njihova svojstva (termo – fizička, mehanička i dr.)

•  Tehnološko – tehnički sistemi transporta, skladištenja i dorade poljoprivrednih proizvoda

•  Poljoprivredni traktori i traktorsko – mašinski agregati (evaluacija stanja i eksploataciono ispitivanje traktora i traktorsko-mašinskih agregata, energetska efikasnost eksplaoatacije traktora i traktorsko-mašinskih agregata, optimizacija traktorsko-mašinskih sistema u uslovima biljne proizvodnje, problemi kretanja i stabilnosti vanputnih vozila i meliorativnih mašina, uzroci i posledice nesreća u radu poljoprivrednih mašina, zaštita i mere kontrole zdravlja ljudi u korišćenju poljoprivredne tehnike)

•  Postupci, oprema i mašine u održavanju tehničkih sistema u poljoprivredi ( tehnologije održavanja tehničkih sistema u poljoprivredi, tehnologije remonta poljoprivrednih mašina)

•  Optimizacija i simulacija proizvodnih procesa u poljoprivredi

•  Tehničko-tehnološke inovacije u biljnoj proizvodnji

• Eksploatacija poljoprivredne tenike (ispitivanje postojećih tehničkih sistema u poljoprivredi, izrada projekata mehanizacije u zavisnosti od procesa poljoprivredne proizvodnje)

•  Sistemi držanja muznih krava, tovne junadi, ovaca, svinja i živine

•  Objekti i oprema za držanje muznih krava, tovne junadi, ovaca, svinja i živine

•  Mikroklima i sistemi za ventilaciju stočarskih objekata, zaštita okoline

•  Sistemi za snabdevanje vodom i oprema za napajanje životinja

•  Sistemi mašinske muže

•  Mehanizacija proizvodnje i pripreme stočne hrane

•  Mehanizacija za ishranu domaćih životinja

•  Izđubravanje, nega i prerada čvrstog i tečnog stajnjaka na stočarskim farmama

•  Geo-informacioni sistemi i precizna poljoprivreda

•  Merna tehnika i merenja u poljoprivredi

•  Projektovanje i konstruisanje poljoprivrednih mašina

•  Alternativni pogoni u poljoprivredi

•  Električne mašine

•  Obnovljivi izvori energije

•  Istraživanja iz oblasti turbulencije i termalne anemometrije

•  Modeliranje i optimizacija proizvodnih procesa u oblasti poljoprivredne tehnike

Kako bi istraživanja i projekte koji se realizuju na Institutu za poljoprivrednu tehniku približili studentima, organizuju se mnogobrojna predavanja, studijske posete, obilasci sajmovima u zemlji i inostranstvu, kao i posete uspešnim kompanijama čija je poslovna delatnost vezana za delokrug delovanja našeg instituta.

Tako su organizovane posete sajmu AGRITECHNICA, Hanover – Nemačka; sajam EIMA, Bolonja – Italija; sajam poljoprivrede, Novi Sad.

Naše studente vodimo u posete uspešnim kompanijama koje implementiraju, razvijaju ili šire najnovije tehnologije iz oblasti poljoprivredne tehnike: Južni Banat – Bela Crkva, KITE DOO Novi Sad, Milurović Komerc – Ugrinovci, Vogel Noot AgroSrb – Novi Bečej, RTI – Titel; Delta agrar – Čelarevo, Agrovojvodina – Novi Sad, R.B. Kolubar – Lazarevac, Valvet Farm – Čurug, Bosh servis-Žeravica, Novo Miloševo, Sagal – Kraljevci, Agroglobe – Novi Sad, Beta corn – Sombor, DTD Ribarstvo – Lovćenac, Inter Agrar Srb – Čenej, Al Rawafed – Gajdobra, Al Dahra Serbia d.o.o, Grow rasad – Irig, Eko Povlen – Kosjerić, SZR Elektronik, Sopot, Đurinci, i mnogi drugi.

Sveobuhvatna aktivnost Instituta za poljoprivrednu tehniku se ogleda kroz veliki broj diplomiranih studenata koji rade u državnim institucijama i privredi širom naše zemlje, ali i sveta.

Oprema na institutu za poljoprivrednu tehniku

Za izvođenje nastave koristi se savremena audio-vizuelna oprema, računari, preseci mašina i delova mašina i uređaja kao i brojna laboratorijska oprema i ostala učila na čijem se osavremenjavanju i dopunjavanju neprekidno radi.

Osim na Fakultetu nastava se izvodi i na školskom oglednom dobru Radmilovac gde se nalaze pogonske i priključne mašine za izvođenje mehanizovanih procesa u ratarskoj i voćarsko-vinogradarskoj proizvodnji.